Projekt Milo


Wszystkie zdjęcia i teksty zamieszczone na blogu Projekt Milo są naszą własnością. Kopiowanie, wykorzystywanie, rozpowszechnianie oraz przetwarzanie w jakikolwiek sposób zdjęć lub tekstów bez naszej zgody i wiedzy jest zabronione.

sobota, 23 marca 2013

Dzień Windy

23 marca na całym świecie obchodzony jest dzień Windy - wyjątkowe i niedoceniane święto.

Mimo że za datę uruchomienia pierwszej windy pasażerskiej uznaje się rok 1857, historia tego urządzenia sięga znacznie dalej. Pierwsze dźwigi znane były już w starożytności, wtedy jednak służyły głównie do transportu materiałów budowlanych. Za autora pierwszego prototypu windy, która transportowała ludzi uznaje się żyjącego w I wieku p.n.e. rzymskiego architekta Vitruviusa. Początkowo takie windy napędzane były siłą ludzkich mięśni bądź przy wykorzystaniu zwierząt pociągowych.  Pamiętacie Asterixa i Obeliksa misja Kleopatra? Na końcu filmu Kleo wjeżdża do swojego pałacu, windą bez wysiłkową zaprojektowaną przez Otisa (a propos Elish Otis faktycznie był projektantem i wytwórcą wind), przy której obsłudze poci się 5 piratów.


Windy mają różne zastosowanie. Od najprostszego, czyli transportowania nas do góry i na dół, jak i ciekawsze. W Paryżu znajduje się winda herbaciarnia w której można napić się herbaty a i zadania reklamowe całkiem dobrze jej wychodzą. "Winda rozwodowa" znajdująca się w Londynie wykorzystana została do reklamy kancelarii adwokackiej Sabina Stobrawe. Na drzwi windy naklejono typowe ślubne zdjęcie. Niestety, za każdym razem kiedy drzwi się otwierają, małżeństwo się "rozstaje". Pomoc dla pary jest na wyciągnięcie ręki - tuż za drzwiami windy znajduje się znak kierujący do kancelarii.
Pozostając w tym klimacie na zakończenie wielki przebój 2+1 z czwartej płyty wydanej w 1978r. Windą do nieba....

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=PWTLbvZRdJw

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz