sobota, 13 kwietnia 2013

Muzeum Dawnego Kupiectwa cz.1

Relacja i zdjęcia które dziś chcemy Wam pokazać przeleżały w naszych Projektowych archiwach już trochę czasu. Pająki utkały na nich sieć i założyły ośrodek swoich interesów osobistych i majątkowych, dodatkowo ich stan liczebny się powiększył. Robiąc "wiosenne" porządki przepłoszyłyśmy je i ze zdziwieniem odkryłyśmy iż w grudniu miałyśmy przyjemność być gośćmi w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy.

Muzeum to składa się z następujących działów:
  • Historii Świdnicy - zajmuje się gromadzeniem zabytków i informacji o mieście jak również upowszechnianiem jej dziejów;
  • Dawnego Kupiectwa - gromadzi zabytki związane z dawnym handlem. Największą ich grupę stanowią opakowania - przede wszystkim butelki;
  • Metrologiczny - są tu gromadzone, opracowywane i udostępniane zabytki kultury materialnej zawiązane z wymianą towarową. Są to przede wszystkim realia kupieckie, wśród których znajdujemy wagi i odważniki (wszelkich typów), łokcie, średnicomierze, miary nasypne i nalewne, a także narzędzia miernicze do cechowania, wzorcowania i legalizacji narzędzi użytkowych;
  • Naukowo Oświatowy - popularyzuje dorobek naukowy Muzeum, współuczestniczy w przygotowywaniu wystaw czasowych, współpracuje ze środkami masowego przekazu, organizuje lekcje muzealne.
Mieści się ono w samym centrum miasta (Rynek 37) i naprawdę warto tam zajrzeć na wystawę stałą Działu Dawnego Kupiectwa lub na wystawę czasową taką jak np. "Przy samowarze" na którą trafiłyśmy my.
Dziś cześć pierwsza, pięknie obrazująca dzieje dawnego kupiectwa oraz przybliżająca nam przyrządy  związane z dawnym handlem.


Największą kolekcje stanowią tzw. realia kupieckie, czyli przedmioty stanowiące wyposażenie sklepów, np. kasy sklepowe oraz zbiór eksponatów związanych z reklamą: szyldy, popielniczki, wydawnictwa reklamowe.


Kolejną grupę stanowią opakowania - przede wszystkim butelki. Wykonane są przeważnie z różnych odmian szkła, a także z kamionki i porcelany. Pochodzą najczęściej z XIX i początku XX w., a znajdują się wśród nich m. in. bogato zdobione opakowania cenionych w okresie międzywojennym firm: "Baczewski" i "Miko-Lasch" ze Lwowa, "Kasprowicz" z Gniezna i "Hartwig Kantorowicz" z Poznania.





Interesującą grupę tworzą blaszane pudełka na tytoń, herbatę, kawę, papierosy i wyroby cukiernicze.








W dziale metrologicznym gromadzi się, opracowuje i udostępnia zabytki kultury zawiązane z wymianą towarową. Są tam wagi i odważniki (wszelkich typów), łokcie, średnicomierze, miary nasypne i nalewne, a także narzędzia miernicze do cechowania, wzorcowania i legalizacji narzędzi użytkowych. Do najcenniejszych wag należą wagi targowe oraz wagi monetarne.

































Dziś to już wszystko! W dniu jutrzejszym dalsza cześć spaceru po Muzeum Kupiectwa. Pokażemy wam dział dotyczący historii Świdnicy oraz zaprezentujemy unikatową ekspozycję samowarów pochodzących z kolekcji Aleksandra Turela i Jana Murawiejskiego oraz Muzeum Miedzi.
ZAPRASZAMY !!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz