poniedziałek, 29 kwietnia 2013

Muzeum Zabawek "Bajka" w Kudowie-Zdroju

„Jaką zabawkę dasz dziecku takiego obywatela wychowasz”
Maryla Ozierańska


Będąc w tym pięknym uzdrowiskowym miasteczku jakim jest Kudowa Zdrój, wprost należy odwiedzić Muzeum Zabawek „Bajka” (ul. Zdrojowa 46 b), które jest największym w Polsce muzeum tego typu (jego powierzchnia sięga 300 m²). Istnieje od 12 grudnia 2002 roku. Jest to miejsce szczególne i wbrew nazwie nie tylko dla dzieci, albo ujmując to inaczej, dla dzieci małych, dużych i bardzo już dużych. Po nieprzebranych zbiorach zgromadzonych w „Bajce” oprowadza Pani Marylka Ozierańska. Pasja z jaką opowiada o zabawkach i Jej wiedza są ogromne. Projekt Milo miał przyjemność oglądać zgromadzone tam skarby, prowadzony snutą przez Panią Dyrektor opowieścią. Teraz kolej na Was. Mamy nadzieję, że opis oraz zdjęcia tego przepięknego miejsca, zachęcą Was do odwiedzin. TEGO MIEJSCA NIE MOŻNA OMINĄĆ!!!


Muzeum Zabawek w Kudowie Zdroju wraz z filią muzeum w Krynicy-Zdroju, jako jedyne z Polski wzięło udział w spotkaniu europejskich muzeów zabawek i muzeów dziecięcych w Turcji, które odbyło się w dniach 14-21 listopada 2012. W trzecim dniu spotkania odbyła się prezentacja dorobku placówki, a także prezentacja Lajkonika - nieoficjalnego symbolu Krakowa i całego kraju.


Muzeum Zabawek „Bajka” w Kudowie to miejsce zaczarowane. Podziwiając zgromadzone tam zabawki pochodzące głównie z XIX i XX wieku możemy przenieść się myślami w czasy naszego dzieciństwa.  Młodsze pokolenie często z niedowierzaniem w oczach, w tym miejscu, odkrywa zabawki którymi bawili się ich rodzice i dziadkowie.
Zabawki zgromadzone w tym muzeum, wykonane są z drewna, papieru, gumy, tkaniny, kamienia, blachy, porcelany, mydła, skóry, gliny, plastiku, celuloidu. ołowiu, cyny, żeliwa, modeliny, terakoty,  liści i piór.

Zabawki Sudeckie - Liczyrzepa.



Zgredek z opowieści o Harrym Potterze. Niestety nieodłączne skarpety, zostały skradzione.


Elementarz Falskiego.



Szopki Bożonarodzeniowe wykonane ze słomy tzw. Betlejemki, przyjechały do Polski wraz z repatryjantami.


W dzieciństwie zabawki uczą nas świata. Są wiernymi towarzyszami naszego dzieciństwa. Darzymy je uczuciem, wyjawiamy sekrety, opowiadamy o marzeniach, wyobrażamy sobie ich prawdziwe życie. Mają wpływ na nasze poczucie estetyki, lubiane zawody, ocenę społecznej struktury, stosunek do przyrody i wiele innych rzeczy.







Lajkonik.


Stroje Sudetów i Moraw.









Dziadek do orzechów.


Gwiezdne wojny.




Chyba każdy powinien rozpoznać tą piękną twarz. To: Grażyna Szapołowska. Lalkę wykonała Iza Rostworowska. 










Zbójnik Rumcajs, a poniżej gazety dla najmłodszych: Miś, Płomyk, Płomyczek.






W "Bajce" zobaczyć można zabawki ludowe, pamiątkowe, obrzędowe, teatralne, filmowe. Znajdują się tam piękne lalki, mebelki, misie, klocki, wózki, miniatury urządzeń i przedmiotów codziennego użytku, pozytywki, samochodziki, skarbonki, okręty i wiele cudeniek pochodzących z różnych krajów i kontynentów, takich jak Japonia lub Australia. Są też rożnego rodzaju klocki i układanki w tym pierwsze puzzle w postaci drewnianych sporych rozmiarów klocków i plansze do ich układania. Zaprezentowany jest też bogaty zbiór zabawek mechanicznych w tym zabawki nakręcane, czy też z napędem bateryjnym, w tym przepiękny czerwony pojazd straży pożarnej, z wysuwaną drabiną o którym w minionej epoce marzył każdy chłopiec.


Miś Paddington.


Duże wrażenie robią kolejki jeżdżące na szynach od tych bardzo prostych, aż po całe miasteczka, gdzie po szynach kursują różne składy pociągów. Są dworce, semafory, zamykane automatycznie szlabany i wiele innych mechanicznych i automatycznych gadżetów.



Z pewnością mali i duzi chłopcy chętnie i teraz pobawili by się takim cackiem, na które kiedyś stać było tylko dzieci z zamożnych rodzin a innym pozostawała obręcz z koła od roweru, popychana drutem przez biegnące za tym " pojazdem mechanicznym” dziecko.






W tym miniaturowym świecie zaprezentowano prawie wszystkie znane formy zabawkarstwa europejskiego - od starożytności po lata 80-te XX wieku. Są teatrzyki domowe, szopki bożonarodzeniowe, zabawki znane z filmów, lalki i ich akcesoria, zabawki blaszane, militaria chłopięce, klocki, zwierzątka, zabawki optyczne, samograje i wiele innych. Są też przybory szkolne i mini-klasa sprzed 50 lat. Urządzona tak, jak to wyglądało dawniej, czyli z ławką, w której na środku tkwił kałamarz, z tablicą w starym stylu, z boku stoi tornister, leżą piórniki, wąż w słoiku, pióra ze stalówką i oczywiście charakterystyczny elementarz, czyli podstawowy podręcznik od którego zaczynała się edukacja.







Zgromadzony w „Bajce” zbiór eksponatów jest bardzo zróżnicowany i prezentuje szeroki wachlarz zabawek od tych, które służą wyłącznie rozrywce i zabawie, do rekwizytów służących do nauki i poznawania wiedzy. Znajdziemy tam przebogatą kolekcję pięknych lalek, domków dla nich i innych rekwizytów jak stroje czy rzeczy używane na co dzień. Niektóre lalki umieszczone są w otoczeniu przedmiotów i ubrane w sposób odzwierciedlający wiernie daną epokę lub region.








Warto poznać historię zabawek gdyż człowiek i zabawki są ze sobą związane od zarania dziejów. Zabawki to genialny wynalazek, który był w posiadaniu każdego z nas. Zabawki były i są zminiaturyzowanymi przedmiotami ze świata dorosłych. Zawsze odzwierciedlały epokę w której powstały: modę, obyczaje, technikę, wydarzenia historyczne. Sprawiały radość, rozbudzały wyobraźnię, uczyły. Są dobrem ogólnoświatowym, nieprzemijającym, świadectwem rozwoju kultury materialnej ludzkości.


















Statek z żaglami ze skóry autorstwa dziadka Pani Dyrektor.





Pingwin PIK-POK z przyjaciółmi.




Wszystkiego opisać się nie da! Myślimy, że wybierając się do tego muzeum na rodzinną wycieczkę z pewnością będziecie zadowoleni. Jest to doskonałe miejsce, ponieważ każdy z uczestników znajdzie tutaj coś dla siebie. Dzieci z natury lubią zabawki więc z pewnością będą zachwycone przebogatym ich zbiorem, natomiast dorośli przypomną sobie z pewnością lata dzieciństwa oglądając eksponaty z tamtego okresu i z pewnością nie obejdzie się bez odczucia pewnej nostalgii.


Miś Kolargol.




Przydatne informacje:

http://www.muzeum-zabawek.pl/

Muzeum Zabawek "Bajka" w Kudowie-Zdroju
ul. Zdrojowa 46b, 57-350 Kudowa-Zdrój
tel. 074 866 49 70
tel. kom. 601 948 423
e-mail: bajka@poczta.e.pl

3 komentarze:

  1. Wszyscy zainteresowani mogą zobaczyć panoramę z zaznaczonym muzeum zabawek w Kudowie http://www.kudowazdroj.pl/pano/muzeum-zabawek1/

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ładnie prezentuje się to muzeum. Muzę koniecznie je odwiedzić.

    OdpowiedzUsuń
  3. Fajnie wygląda muzeum i dość ciekawie. Ja jeszcze poluje i jak na razie nie mogę znaleźć na muzeum gier. Moje dzieci lubią gry od https://modino.pl/gry i bardzo chciałbym zabrać je w takie miejsce, aby mogły poczuć magię gier edukacyjnych.

    OdpowiedzUsuń