poniedziałek, 3 lutego 2014

Ruinu Zamku Zawiszy Czarnego w Rożnowie

Podczas naszych wędrówek po Małopolsce trafiliśmy na parę zamków. Pierwszy który chcemy Wam pokazać to Zamek Zawiszy Czarnego w Rożnowie. Niestety nie zostało z niego za wiele, parę kamiennych zębów przypomina o świetności tego miejsca i jego szlachetnych właścicielach.


Rożnów, niewielka wieś w powiecie nowosądeckim, jej znaczenie historyczne datuje się od XIII wieku. Kolejne możne rody min. Rożenowie herbu Gryf i to od ich nazwiska wywodzi się nazwa miejscowości, pogórza i pobliskiego jeziora.


Zanim powstał zamek, w miejscu tym 100 lat wcześniej stała strażnica wybudowana przez Gryfitów. Około 1350-1370 roku Piotr Rożen przebudował ją. Powstaje nowoczesny, murowany zamek. Kamienna budowla w stylu gotyckim, na planie czworoboku zbliżonym do prostokąta o wymiarach 44 na 20 m.






W 1426 zamek znalazł się we władaniu sławnego rycerza Zawiszy Czarnego.  Rycerz, niepokonany w licznych turniejach, symbol cnót rycerskich. Niestety w 1428 roku zostając ze swoimi towarzyszami na polu bitewnym trafił do niewoli tureckiej i  podczas kłótni jeden z przeciwników wyciągnął szablę i obciął Zawiszy głowę. Mimo krótkiego panowania rycerza na zamku i tak nosi on jego imię a jego potomkowie kolejno przejmowali go w posiadanie.




Hetman wielki koronny Jan Amor Tarnowski, prawnuk Zawiszy Czarnego, rozpoczął przed 1568 budowę drugiej twierdzy w tej miejscowości, dlatego zamek jego dziada został opuszczony i popadł w ruinę.



Na drodze dojazdowej mijamy drewniany kościół św. Wojciecha z 1661 roku. W bocznym ołtarzu przechowywany jest obraz Matki Boskiej, niegdyś podobno wiszący w kaplicy zamkowej Zawiszy Czarnego. Niestety ku naszej "czarnej" rozpaczy kościół był zamknięty.






Dzisiejszy wpis zakończymy królewskimi słowami - Zygmunt Luksemburski w liście do wielkiego księcia litewskiego Witolda pisał po śmierci Zawiszy:

Rycerstwo straciło w Zawiszy najzręczniejszego i najobrotniejszego towarzysza i wodza. Jak to zresztą całemu światu wiadomo, najdzielniejszym był rycerzem, najdoświadczeńszym wojownikiem i wielkim dyplomatą. Domagają się jego znakomite czyny, ażeby zmarły ojciec w swych synach ożył i w swoim potomstwie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz