środa, 3 lipca 2013

Warsztaty średniowieczne i turniej rycerski

W ubiegły weekend na terenie Hipodromu Stada Ogierów przy Zamku Książ odbyły się Warsztaty Średniowieczne oraz Turniej Rycerski. Impreza trwała od piątku 28 czerwca do niedzieli 30 czerwca. Licznie zgromadzeni mogli zobaczyć walki na śmierć i życie, bitwę ze spaleniem wsi, strzelanie z łuku, pokazy jazdy konnej oraz  celnych rzutów toporkiem. Mogli także nauczyć się garncarstwa, zielarstwa, kaligrafii godnej skryby oraz posłuchać przepięknej muzyki dawnej. Do zabawy przygrywał zespół z Czech - Calata.
Rycerze wraz ze swymi rodzinami przez trzy dni mieszkali w wybudowanej osadzie, prezentowali turystom  kulturę i zwyczaje średniowieczne. Imprezie towarzyszył kiermasz rzemiosła i wyrobów stylizowanych na średniowieczne. Można było zakupić naczynia, przyprawy kuchenne (co też uczyniłyśmy), biżuterię (temu również się nie oparłyśmy), a nawet zamówić szyte na miarę ubranie wg dawnego kroju.


Do Książa zawitali również goście zza południowej granicy - z Ostrawy i Jasenika (Arma Ferre). Gośćmi lokalnej Śląskiej Roty Najemnej z terenu Polski byli mi.in. Wikingowie z Grodna, Opolskie Bractwo Rycerskie, Drużyna Jeźwiec z Poznania, Bractwo Ziemi Górowskiej, rycerze z Komandorii Joannitów ze Strzegomia, rycerze Ziemi Głogowskiej, Lubania, Rota Św. Barbary z Pastuchowa i rycerze konni ze Stargardu Szczecińskiego.


Udało nam się uchwycić na zdjęciu Pana Mirka z Komandorii Joannitów ze Strzegomia - pozdrawiamy! Jest to bractwo kultywujące tradycje joannickie na ziemi strzegomskiej. Zajmują się odtwórstwem historycznym z XIII wieku, łucznictwem, walkami i bitwami, także o podłożu religijnym. Oto ich strona: http://komandoriastrzegom.pl.tl/Historia-Joannit%F3w-w-Strzegomiu.htm


Impreza była nie tylko sposobnością dla bractw, aby mogły się spotkać, rywalizować ze sobą, biesiadować i wymieniać doświadczeniami, ale też dla widzów- laików w świecie średniowiecznym, którzy mieli szansę nauczyć się czegoś nowego poprzez zabawę z animatorami historycznymi, wziąć udział w warsztatach, posłuchać muzyki, czy też zwyczajnie przyglądać się działaniom bractw.




Bractwo Zamku Grodno. Zajmują się odtwórstwem historycznym obejmującym wieki od VII do XI, związanym z terenami Skandynawii i terenami zajmowanymi przez plemiona środkowo - i zachodniosłowiańskie. Znaleźć ich można np. tu http://www.walgard.com.pl/






















Nie zabrakło sportowych emocji. Podczas biegu dam i potyczek rycerskich o prym walczyło prawie 200 dzielnych rycerzy i ich białogłów. Niektórym w ferworze walki udało się nawet zgubić damę:)



Przyszywanie guzika w metalowych rękawicach rycerskich.


Stoisko w ziołami oraz przyprawami.






Zabawy była przednia. Mamy nadzieję, że udało Wam się zobaczyć to wspaniałe wydarzenie ponieważ nie szybko zobaczymy rycerzy i ich piękne damy w Książu. Jak udało Nam się dowiedzieć rycerze intensywnie ćwiczą przed wyjazdem pod Grunwald, by walczyć pod wodzą króla Władysława II Jagiełły w obronie Polski.

2 komentarze:

  1. Tylko takie małe sprostowanie: Bractwo Zamku Grodno składa się z 2 Drużyn, z których jedna zajmuje się VII-XI w., a druga XII-XIII w. :)
    Nasze strony internetowe:
    http://www.walgard.com.pl/
    http://www.defensores.com.pl
    Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli Bractwo Zamku Grodno zaprosi do siebie projekt Milo (na reportaż i małą sesyjkę fotograficzną) to wtedy opiszemy wszystko z najdrobniejszymi szczegółami.

      Usuń