wtorek, 7 maja 2013

Bitwa Czołgów w Kamiennej Górze - Inscenizacja historyczna z użyciem najsłynniejszych czołgów II wojny światowej.

W piękne sobotnie popołudnie 4 maja, Projekt Milo wybrał się nad Zalew przy ul. Krzeszowskiej w Kamiennej Górze, gdzie miała zakończyć się trwająca przez cały majowy weekend "Operacja Kamienna Góra".  Organizatorzy, czyli Projekt Arado, Muzeum Techniki Militarnej w Żukowie Fort Gerharda oraz Urząd Miasta w Kamiennej Górze, zafundowali nam niesamowitą atrakcję - bitwę czołgów. W roli głównej wystąpiły dwa pojazdy gąsienicowe: Panzerkampfwagen V Panther oraz T-34.


Celem tej inscenizacji historycznej, zatytułowanej Operacja Kamienna Góra było przybliżenie wydarzeń, które rozegrały się pod koniec II wojny światowej w południowej części Dolnego Śląska.Obserwatorzy przybyli tłumnie oczekując nie lada atrakcji i nie zawiedli się. W trakcie całej inscenizacji zużyto około 100 kilogramów materiałów pirotechnicznych. Na polu walki pojawił się oryginalny sowiecki czołg T-34 oraz bardzo dobra replika niemieckiej Pantery. Oprócz tego, w inscenizacji wzięły udział pojazdy gąsienicowe, wojskowe samochody i motocykle z tamtego okresu oraz ponad 100 rekonstruktorów ubranych w mundury oddziałów Waffen-SS, polskiej milicji obywatelskiej z 1945 r., żołnierzy 2 Armii Wojska Polskiego oraz żołnierzy Armii Czerwonej.

Niestety zaplanowana na godz. 18.00 potyczka rozpoczęła się z około 50min. opóźnieniem. Po wcześniejszych deszczowych dniach, teren nad zalewem zamienił się w błotniste jezioro. Podobno czołg pokona każdą przeszkodę, ale ten kto to powiedział, nie wziął pod uwagę kamiennogórskiego błota, które bezapelacyjnie pokonało czołgi. Oba pojazdy utknęły w drodze na pole bitwy. Dla osób, który przyszły wcześniej, było nie lada gratką, obserwować zmagania rekonstruktorów przy ich wyciąganiu. Pomogli strażacy i poświęcone w imię bitwy rosnące w pobliżu drzewa.
Kiedy już błotne przeszkody zostały pokonane, rozpoczął się atak polskich i radzieckich żołnierzy na niemiecki oddział. W ostatecznym rozrachunku wygrali oczywiście Polacy! Rekonstruktorzy, z dużą brawurą i pełnym zaangażowaniem odgrywali swoje role, za co zostali nagrodzeni gromkimi brawami. 
Nie zabrakło strzelających karabinów maszynowych, wybuchowej pirotechniki. To wszystko wytworzyło niesamowitą atmosferę, pozwoliło oglądającym przenieść się w czasie i uczestniczyć w działaniach wojennych.
Około godziny 20, po oczyszczeniu pola bitwy oba czołgi zaprezentowały widzom swoje możliwości poruszania się w terenie. Projekt Milo niestety nie uczestniczył w tej części inscenizacji. Zamoknięte i ubłocone buty z całą mocą sugerowały rychłe nadejście kataru. Udaliśmy się więc w drogę do... apteki.


Te wydarzenia były zakończeniem programu Operacja Kamienna Góra 2013.
Tegoroczna majówka w Kamiennej Górze, była z pewnością  najbardziej huczną imprezą w Polsce. Bardzo dziękujemy projektowi Arado za zaproszenie i życzymy kolejnej tak dobrze zaplanowanej i ciekawej imprezy. 
Informacji o takich atrakcjach szukajcie na stronie :  http://www.arado.pl/
lub na facebooku:   
https://www.facebook.com/projektarado 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz