czwartek, 9 maja 2013

Sobotni Leniwy Plener na Cisach

W pewną "piekną" sobotę (znaczy się jakiś czas temu) sekcja fotograficzna z naszego Świebodzickiego MDK, w tym fotograf Milo, udali się w ostatni przed wystawą plener fotograficzny na Zamek Cisy. Ruiny tego wybudowanego przez Bolka I zamku znajdują się w dolinie Czyżynki (około 5 km na zachód od Świebodzic). Prowadzi do nich oznakowany na zielono Szlak Zamków Piastowskich.
Dawna nazwa: Fröchlichsdorf, zamek Zeisburg.

Pierwsza wzmianka o Zamku Cisy, nazywanym również Cisów lub po prostu Cisy, pochodzi z 1243 r. Była to wówczas zapewne drewnianio-ziemna budowla obronna, przekształcona w murowany zamek na przełomie XIII i XIV w. przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I. Po śmierci księżnej Agnieszki, wdowy po następcy Bolka I - Bolku II, warownia przeszła w ręce Czech i była siedzibą kolejnych rodów. Zamek został zniszczony prawdopodobnie podczas wojen husycki, następnie szybko odbudowany, a w 1466 r. ponownie zburzony. Nie zniechęciło to jednak ówczesnych właścicieli, którzy ponownie go odbudowali, a w XVI w. rozbudowali założenie obronne. W 1643 r. warownia została zniszczona przez Szwedów, by pod koniec XVII w. stać sie ponownie własnością rodu Czetryców, którzy byli jedną z kolejnych rodzin władających zamkiem po przejęciu go w XIV w. przez Czechy. Ostatnim właścicielem zamku był w 1830 r. landrat graf von Zieten, do którego należały już tylko ruiny, gdyż na przełomie XVIII i XIX w. władze nakazały zniszczenie zamku.

Dzielni turyści obwieszenie sprzętem fotograficznym wybrali drogę od ul. Solnej kończącej dzielnicę Pełcznica w Świebodzicach. Droga przez Park Książański pokazała wiosnę w całej krasie. Zmienił się cały krajobraz, przyroda nabrała rumieńców, choć te rumieńce były raczej zielone.


Odgłosy budzącego się życia dochodziły też z mokradeł mijanych po drodze. MDK-owska karawana, natknęła się na księcia zamienionego już od pięciuset lat w żabę, który wyszedł na ścieżkę rozprostować nogi. Czy ktoś odważył się go pocałować i przywrócić mu ludzkie kształty? O tym, co z tego spotkania wynikło już w innym poście, który niebawem!!

Jak dojść - trasy.
Do Cisów można dojść pieszo jednym z trzech szlaków turystycznych prowadzących przez Pogórze Wałbrzyskie. Od Książa dzieli go zaledwie 3 km., niewiele więcej od dużej dzielnicy mieszkaniowej Wałbrzycha – Podzamcza, a także od Świebodzic.
Najkrótsza droga z Książa wiedzie początkowo czerwonym szlakiem do pomnika przyrody Cis Bolko a następnie zielonym szlakiem do ruin zamku Cisy. Najciekawszym szlakiem jest niewątpliwie droga zielonym lub czerwonym szlakiem od ruin Starego Książa. Poruszając się po szlakach Książańskiego Parku Krajobrazowego warto mieć ze sobą aktualną mapę bo mimo, że znaki są na drzewach namalowane to jednak próżno szukać drogowskazów.
Z Podzamcza najlepiej ruszyć od pętli autobusowej, bo to w miarę łagodna droga prowadząca do szlaku.
Od strony Świebodzic i jej dzielnicy Pełcznicy do Zamku Cisy prowadzi prowadzi szeroka droga, żadnych stromych podejść, żadnych zejść.

2 komentarze:

  1. żaba zapozowała ;)
    pozdrawiam ze Świebodzic :)

    OdpowiedzUsuń
  2. ŚWIETNA tematyka! no i ta Żaba... ;-)
    S.Snake

    OdpowiedzUsuń