poniedziałek, 20 maja 2013

Holenderski wiatrak w Komorowie

Jadąc w sobotę na umówione spotkanie (tak, Projekt Milo zawsze w pracy), nie oparłyśmy się cudownym krajobrazom i oczywiście przy okazji wykonałyśmy kilka fotek. Naszą ciekawość wzbudziła wieś Komorów i wyłaniający się spośród zieleni pól, dach wieży, której zastosowanie było nam bliżej nie znane. Budowla architektonicznie bardzo ciekawa, na tyle by włączyć nagle migacz i przy akompaniamencie klaksonów wykonać dziwny manewr na podwójnej ciągłej. 
 


Leżąca na uboczu, cicha wieś Komorów, po prostu jest. Co tak naprawdę o niej wiemy? Właściwie niewiele. Wieś ta powstała w XIII w. i pierwszymi jej właścicielami byli mieszkańcy Świdnicy. Już w XIV w. Komorów posiadał folwark. Przez kolejne lata zmieniali się jego właściciele, wśród których byli członkowie znamienitych rodów szlacheckich. Wieś szybko się rozwijała. W 1845r. założono tu szkołę ewangelicką a w 1885r. powstał młyn z napędem parowym. Mimo prężnego rozwoju wieś nigdy nie doczekała się własnego Kościoła. W Komorowie znajduje się stary dwór, którego obecna forma pochodzi z początków XIX w. Sam zespół pałacowo-parkowy pochodzi z XVIII w. Niedaleko pałacu da się zauważyć postawiony, ku czci poległych w czasie I wojny światowej mieszkańców Komorowa, pomnik – starą dzwonnicę oraz kapliczkę. Tajemnica wieży została przez Nas oczywiście wyjaśniona. Otóż, jest to wzniesiony w XIX w. holenderski wiatrak, który począwszy od początków XX w. pełnił rolę wieży ciśnień. W chwili obecnej nieruchomość ta jest w rękach prywatnych i ma przeznaczenie mieszkalne. Nasze przypuszczenia są takie, że właściciele wykorzystują wieżę jako domek letniskowy, do którego udają się w weekendy by odpocząć od nigdy nie zasypiającego miasta. Nie dziwimy się wcale, bo w Komorowie naprawdę można delektować się tak cenną dziś intymnością z dala od zgiełku i hałasu.
1 komentarz:

  1. Hmmm... to coś takiego można tam zobaczyć - często jestem tam przejazdem a widzę tą budowle pierwszy raz (wstyd się przyznać...) S.Snake

    OdpowiedzUsuń