czwartek, 13 marca 2014

Pałac w Mosznej - jak z bajki Disney'a

100 letni zespół Pałacowo -Parkowy  w Mosznej o powierzchni 200 ha wpisany jest do rejestru zabytków. Stanowi obiekt o znaczeniu historycznym i artystycznym.



W latach 1866 - 1945 właścicielem Mosznej była rodzina von Tiele Wincklerów. Można przypuszczać, że pomysłodawcą budowy zamku w obecnym kształcie był sam Franz Hubert.


W nocy z 2/3 czerwca 1896 z niewiadomych przyczyn wybuchł w Mosznej pożar, który strawił wnętrza, dachy oraz część ścian barokowego pałacu. Jeszcze w tym samym roku Franz Hubert przystąpił do odbudowy, a zarazem rozbudowy rezydencji. Do roku 1900 powstało skrzydło boczne (wschodnie), w stylu neorenesansowym. Wśród detali architektonicznych zamku występuje duże zróżnicowanie stylistyczne.



Przez cały rok na zamku cyklicznie organizowane są wystawy, spotkania z ciekawymi ludźmi, imprezy tematyczne, recitale. Uczniowie jednej ze szkół zostawili podczas odwiedzin ciekawą pamiątkę w postaci szkieletu człowieka, umieszczono go w oknie na najwyższej baszcie zamku.




Wysokość obiektu, jego liczne wieże, szczyty, iglice dają wyraźne odczucie wertykalizmu. Styl budowli można uznać za eklektyczny. Zamek posiada ogółem 8 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, 365 pomieszczeń. 




Dwukrotnie w 1911 i 1912 roku gościem hrabiego Franza Tiele Wiencklera był cesarz Wilhelm II, o czym informuje zachowana rękopiśmienna kronika polowań. Wiosną 1945 roku rodzina Wincklerów opuściła zamek uchodząc do Niemiec.




W 1945 roku stacjonowała w zamku Armia Czerwona. W tym czasie dewastacji i zniszczeniu uległo wyposażenie zamku. Po wojnie zamek był siedzibą dla różnych instytucji. W 1972 roku stał się siedzibą ówczesnego Sanatorium, później Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyczno Sanatoryjnego a od 1996 roku do chwili obecnej jest samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej - Centrum Terapii Nerwic.




Mała ciekawostka, Zespół Feel wybrał ten bajkowy pałac jako miejsce do nagrania teledysku do piosenki „Pokonaj Siebie” poniżej możecie oglądnąć teledysk.




Oryginalna, nie używana już brama łącząca zamek z drogą główną.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz